A térdízületben sok olyan eltérés, sérülés alakulhat ki, - holdasporc (meniscus) sérülés, körülírt kopás, levált porcdarab, feszes, gyulladt belhártya húr, térdkalács porc lágyulás - mely ízületi tükrözéssel (artroszkópia) kiválóan hozzáférhető és megoldható. Emellett jól ismert tény az ízületi átmosás jótékony hatása a gyulladt ízületre. Kifejezett porckopás esetén a térdízületi tükrözés kevésbé hatásos műtét, ilyenkor általában már csak a térdízületi protézis beültetés ad végleges megoldást.
Amennyiben az előzetes vizsgálatok során a fent leírt kórképek bármelyikénél a gyógyszeres vagy egyéb konzervatív terápiára nem hozott számottevő javulást, artroszkópos műtétet végzünk. A térdízület elülső felszínén 2 db, egyenként kb. fél-egy centiméteres metszést ejtünk. Az egyik nyíláson egy speciális kamerát, a másikon keresztül különböző, a célra kifejlesztett eszközt vezetünk be:
- Holdasporc sérülés esetén a szakadt részletet levágjuk, és eltávolítjuk.
- Körülírt ízületi kopás esetén van esély új rostporc felszín kialakulására. A kopott felszínt egy speciális hegyes eszközzel többszörösen kilyuggatjuk, a megjelenő vérben lévő sejtek idővel porccá alakulhatnak.
- Az ízületi szabadtestet felkeressük, majd eltávolítjuk.
- A feszes belhártya húrt behasítjuk.
- A térdkalácsporc lágyulást okozó túlfeszülést a külső oldali ízületi tok behasításával megszüntetjük.
A beavatkozás altatásban vagy gerinc közeli érzéstelenítésben történik. Mindkét módszer teljes fájdalommentességet biztosít a műtét során. Az operáció után néhány órával a beteg felkelhet, segédeszköz használatára általában nincs szükség. A műtéthez maximum egy-két napos kórházi bentfekvés szükséges, sőt egynapos sebészeti ellátás keretében is legtöbbször elvégezhető.
Tudnivalók:
Tudnivalók a tervezett műtét előtti teendőkről
Tudnivalók a kórházi bentfekvésről